Бях диагностицирана с астма точно преди 17-ия ми рожден ден, след като доста поспорих с моя лекар, че постоянният „бронхит“, за който бях лекувана, изобщо не беше бронхит. Въпреки че никога няма да знам точната „причина“ за астмата ми, имам няколко рискови фактора за развитие на заболяването. Факторите, които вероятно ме предразположиха към развитие на астма, включват:
Сигурна съм, че пропускам нещо, но това са основните обвиняеми, когато става въпрос за моята астма. Като гледам всички тези рискови фактори, изненадана съм, че не съм развила симптомите на астма по-рано.
Като ентусиаст на тема събиране на данни и човек, който пише блогове и статии за астма, аз винаги съм любопитна да разбера за най-новите изследвания за това какво причинява и предизвиква това хронично състояние и как тези от нас, които живеят с астма, могат да намерят по-добри начини да се справят.
Така че, когато се натъкнах на проучване, търсещо възможни причини за астмата както в раждането на бебета със секцио, така и в тези от нас, които имат астма, интересът ми силно се увеличи. Тази нова изследователска област засяга ролята на чревните бактерии в развитието на астма.
Знам какво мислите: какво общо има едно белодробно състояние с червата Ви?
Разгъването на науката между чревните бактерии и астмата е много работа, така че нека да поемем тази теория стъпка по стъпка.
Ще започнем, като разгледаме хипотезата за хигиената и ролята на излагането на бактерии за евентуално предотвратяване на астмата, и ще преминем към това, което всъщност са чревните бактерии и какво правят в тялото.
И накрая, ще разгледаме дали има някакви практически последици от това изследване за хора, живеещи с астма.
Развиващите се зародиши са защитени от бактерии благодарение на невероятно стерилната среда без микроби в утробата. За бебета, родени вагинално, излагането на бактерии започва по време на излизането от родилния канал и това може да има доживотен ефект върху имунната система. Научно изследване предполага, че този процес може да стартира способността на тялото да се бори с микробите.
Изследването е открило, че тези от нас, родени със секцио, пропускат тази допълнителна експлозия от бактерии. В резултат на това ние нямаме този стимул за имунната система, докато навлизаме в света.
След раждането сме изложени на постоянно развиваща се екосистема от бактерии. Повтарящото се излагане може да помогне на нашите имунни системи да се развият, което ни позволява да се борим с честите инфекции и да предотвратяваме свръхреакцията към ежедневните вещества (мислете за алергии).
Това е основата на хигиенната хипотеза. Това е едно възможно обяснение за това, какво предразполага някои от нас към астма и алергии.
Помагаме ли или нанасяме вреда на децата с нашата обществена грижа за дезинфекциране и почистване на всяка повърхност и по този начин предотвратяваме ли излагането на определени микроби? Хигиенната хипотезата е добър пример.
Проучванията показват, че децата, които са по-често в контакт с други деца - като тези в дневните детски ясли или в големи семейства с няколко братя и сестри, може да имат по-малък риск от развитие на астма. Същото важи и за децата, отглеждани във ферми, които имат контакт с добитък и други животни. Тези сценарии подканят имунната система да реагира на микроби и на свой ред да развие резистентност към тези микроби.
Въпреки това, хигиенната хипотеза остава точно такава - хипотеза. Не е доказана. Проучвания, подкрепящи хигиенната хипотеза са били оспорвани от други изследвания.
Макар че хигиенната хипотеза може да бъде оспорвана, ролята на чревните бактерии в развитието на имунната система е добре документирана.
Някои видове чревни бактерии са добри за нас и помагат да контролираме бъдещото си здраве. Тези „здравословни“ чревни бактерии, развили се в детска възраст, могат да подготвят сцената за развитието на заболявания през целия живот. Аналогично, унищожаването на тези здравословни чревни бактерии чрез антибиотици може да ни влияе до края на живота ни.
Астмата е състояние, характеризиращо се със свръхреактивност на дихателните пътища. Може ли просто да не сме развили правилните бактерии, за да направим телата си - белите дробове, чувствителни към ежедневни стимули, като алергени? Изследването в тази област е ново, но обещаващо и може да помогне да се обясни защо заболяването се развива при някои хора, но не и при други.
Кърмачета с ниски нива на специфични чревни бактерии на определена възраст са показали повишена честота на алергии и астма по-късно в живота, според скорошно проучване. Прилагането на тези находки при мишки, обаче, донесе известна надежда: Може да е възможно да се манипулират чревните бактерии и да се намали рискът от развитие на астма.
Д-р Стюарт Търви от Университета на Британска Колумбия, цитиран в TIME Health, заяви, че се надява това изследване да доведе до разработването на подходи за предотвратяване на астма и алергии. Възможно е някой ден предоставянето на пробиотична добавка за кърмачета да попречи на развитието на астма.
Все още не сме постигнали това, но има надежда в бъдещите изследователски разработки.
Ако пробиотиците могат да се използват за насърчаване на добър бактериален растеж при кърмачетата, потенциално предотвратявайки астма и алергии, могат ли тези пробиотични добавки на пазара сега да помогнат при астма? В крайна сметка, теорията остава същата – просто трябва да се балансира неправилното, което се случва в червата, за да решим проблема с астмата, нали?
Не бързайте толкова.
Многостранните твърдения за чудесата на пробиотичните добавки са широко разпространени онлайн. Но когато става въпрос за астма, те обикновено не са добре подкрепени от изследване. Резултатите от ограниченото изследване, което е на разположение, се различават в различните проучвания. Пробиотичните добавки могат да бъдат скъпи и въз основа на наличните изследвания, те може да не донесат никакви значителни ползи за лечението на астма или алергии.
Хората с увредена имунна система може също да трябва да внимават при вземането на пробиотици поради бактериите, които се въвеждат в тялото. Ако обмисляте добавка от пробиотици, говорете с Вашия лекар, за да се уверите, че е безопасна за Вас, тъй като много лечения за астма могат да увредят имунната Ви система до известна степен. Пробиотиците могат да бъдат безопасни, ако сте любопитен/на как ще подействат, но само Вашият лекар може да Ви даде този съвет.
Тъй като изследванията досега се фокусират върху промяната на чревните бактерии в кърмаческа възраст, докато имунната система все още се развива, необходима е повече информация, преди да можем да сме сигурни за въздействието на пробиотиците върху астмата и кои пробиотични щамове е вероятно да са полезни.
Като човек, живеещ с астма, споделям надеждата на д-р Търви, че ключът към предотвратяването на болестта може да е в чревните бактерии.
Представете си, че една проста пробиотична добавка може да предпази милиони деца от развиване на астма, независимо дали са изправени пред допълнителни рискови фактори (като мен). Какво става, ако можем да предвидим кой ще получи астма по-лесно и има изолиран маркер за нея - в чревните бактерии?
Ние все още не сме стигнали до там, но се надяваме, че това развиващо се изследване може да ни осигури обяснения, които показват по-добри начини за лечение на астмата, ако не я предотвратяват напълно. Въпреки че може да се наложи да изчакаме известно време изследователите да направят следващия голям пробив, има причина да вярваме, че бъдещето за нови потенциални лечения изглежда светло.
NPS-US-NP-00302 МАЙ 2018